Kurs cięcia tlenowego w Stalowej Woli

Jeśli zajmujesz się spawalnictwem lub planujesz w przyszłości wykonywać zawód spawacza, z pewnością przyda Ci się wiedza i umiejętności praktyczne związane z cięciem tlenowym. Aby w zgodzie z polskim prawem móc wykonywać usługi związane ze spawaniem właśnie tą metodą, musisz posiadać odpowiednie uprawnienia, które otrzymasz po ukończeniu kursu.

Kurs cięcia tlenowego – Stalowa Wola

Abyś mógł zdobyć pożądaną wiedzę, umiejętności oraz certyfikat, konieczne jest ukończenie kursu. Po jego zaliczeniu będziesz w stanie zgodnie z prawem wykonywać zlecenia wymagające umiejętności cięcia tlenowego. Zabieg ten bardzo często przydaje się podczas pracy z różnego rodzaju metalowymi materiałami. Nasza firma organizuje kursy cięcia tlenowego w Stalowej Woli.

Czym jest oraz jak wygląda proces cięcia tlenowego?

Cięcie tlenowe znane jest również jako cięcie gazowe bądź zapłonowe. Proces rozpoczyna się poprzez podgrzanie materiału do temperatury jego zapłonu. Następnym krokiem jest utlenienie, po czym materiał ten zostaje wydmuchiwany pod wysokim ciśnieniem.

Metal podgrzewany jest przez płomień ustawiony w okolicach 1,5-3 milimetrów od ciętego materiału. Gdy jego górna krawędź osiągnie już temperaturę swojego spalania, to w tym momencie otwiera się zawór z tlenem i zaczyna się prawidłowe cięcie. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim przy wszelkiego rodzaju niskowęglowych i niskotopowych stalach konstrukcyjnych, a także blachach z elementami rdzy. Przy cięciu tlenowym najczęściej używa się propanu (szczególnie przy grubszych blachach) oraz acetylenu (przy cieńszych materiałach). Dodatkowo stosuje się również gazy takie jak propylen i gaz ziemny.

Metoda cięcia tlenowego nie znajdzie jednak swojego zastosowania przy każdym materiale, istotną kwestią jest bowiem temperatura jego spalania. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, nie dojdzie wtedy do przecięcia. Takim materiałem jest np. czyste żelazo lub stal z domieszką węgla.

Kurs cięcia tlenowego w Stalowej Woli – korzyści

Ogromną zaletą tego typu metody spawania jest bardzo duży zakres grubości materiałów, które mogą zostać poddane cięciu. Metoda ta umożliwia również pracę pod wieloma kątami, a w dodatku jest niezwykle ekonomiczna. To, co trzeba wziąć pod uwagę, to również czas, jaki należy poświęcić na przebicie się przez materiał. Długi okres wstępnego ogrzewania z reguły trwa kilkadziesiąt minut.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej specjalistycznej wiedzy i zdobyć kwalifikacje uprawniające do wykorzystywania tej metody, już dziś zapisz się na kurs cięcia tlenowego w Stalowej Woli.

 

Skontaktuj się z nami!