Kurs cięcia tlenowego w Sandomierzu

Osoby związane z branżą spawalnictwa z pewnością spotkały się z pojęciem cięcia tlenowego. Aby móc wykonywać tego typu zabieg wymagane jest jednak posiadanie specjalnych uprawnień.

Kurs cięcia tlenowego w Sandomierzu

Do zdobycia wymaganego uprawnienia konieczne jest ukończenie specjalnego kursu. Dzięki niemu pracownik będzie mógł podjąć się zleceń wymagających od niego umiejętności korzystania z cięcia tlenowego, które przydaje się w pracy z metalami.

Czym jest cięcie tlenowe i jak wygląda jego proces?

Cięcie tlenowe powszechnie nazywane jest również cięciem gazowym bądź zapłonowym. Na samym początku cięcia metal poddawany temu procesowi rozgrzewany jest do temperatury swojego zapłonu. Następnie zostaje on utleniony. W kolejnej części prac metal zostaje wydmuchiwany z użyciem tlenu pod wysokimi ciśnieniem. Podgrzewający metal płomień ustawiany jest najczęściej w odległości od 1,5 do 3 milimetrów nad arkuszem poddawanym cięciu. Gdy górna część blachy osiągnie temperaturę swojego spalania, wtedy otwierany jest zawór tlenu i rozpoczyna się proces cięcia.

Cięcie tlenowe stosowane jest przy większości metali, jednakże nie każdy materiał może zostać poddany temu procesowi. Materiały, których temperatura zapłonu jest bardzo wysoka, takie jak czyste żelazo czy też stal z domieszką węgla, nie zostaną przecięte za pomocą tej metody. Najczęściej przecinanymi materiałami są wszelkiego rodzaju niskowęglowe i niskotopowe stale konstrukcyjne, a także blachy z rdzą. Do całego procesu najczęściej używa się propanu (grubsze blachy) lub acetylenu (cieńsze blachy). Innymi używanymi do tego celu gazami są propylen oraz gaz ziemny.

Więcej informacji na ten temat dostarczy kurs cięcia tlenowego w Sandomierzu. Nie zwlekaj, zapisz się już dziś!

Jakie są zalety i wady cięcia tlenowego?

Niewątpliwą zaletą cięcia tego typu jest niezwykle duży zakres grubości, jaką mogą osiągnąć cięte materiały. Kolejnym plusem tej metody jest również możliwość pracy nad cięciem pod wieloma różnymi kątami. Cięcie tlenowe jest ponadto bardzo ekonomiczną metodą pracy.

Czy ta metoda ma jakieś wady? Z pewnością korzyści jest więcej.  Jedynym utrudnieniem jest dość długi czas, który trzeba poświęcić na przebijanie się przez materiał. Spowodowane jest to wstępnym ogrzewaniem, które z reguły trwa nawet kilkadziesiąt minut. Nie zmienia to faktu, że dzięki uczestnictwu w kursie, zyskasz umiejętności, które ustabilizują Twoją pozycję na rynku pracy.

Jeżeli już wcześniej zastanawiałeś się nad rozpoczęciem kursu cięcia tlenowego w Sandomierzu, teraz masz ku temu okazję! Skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami!