Zawód na który warto się przekwalifikować

Brak możliwości rozwoju, zero perspektyw awansu, chęć zwiększenia zarobków – powody decyzji o przebranżowieniu się mogą być różne. Ten na pierwszy rzut oka stresujący proces zwykle trwa kilka tygodni lub miesięcy, w trakcie których przechodzimy odpowiednie kursy i oczekujemy na wydanie dokumentów zaświadczających o nowych umiejętnościach. Jacy specjaliści są potrzebni na rynku? Na jakie zawody warto się przekwalifikować w 2023 roku? Poniżej znajdziesz kilka sugestii.

Spawacz TIG, MiG, MAG lub inny

Zmiana zawodu na spawacza nie jest skomplikowanym procesem. Przed decyzją o przekwalifikowaniu należy jednak dobrze rozeznać się w istniejących metodach, rodzajach kursów i specyfice pracy w danej specjalności. Osoby zainteresowane przebranżowieniem często wybierają szkolenia na spawacza metodą TIG, MAG bądź  elektrodą otuloną 111. To na pewno jeden z bezpieczniejszych wyborów – takich fachowców poszukuje wiele firm oraz klientów indywidualnych. Ofert pracy nie powinno więc zabraknąć. Można jednak wybrać kurs mniej popularnej metody spawania. W podjęciu decyzji o przekwalifikowaniu się na konkretny zawód pomocne będzie zorientowanie się, na jakie usługi w naszej okolicy jest największy popyt.

Kursy i szkolenia w zakresie uprawnień UDT

Urządzenia podlegające Urzędowi Dozoru Technicznego są wykorzystywane na szeroką skalę w zakładach produkcyjnych w całym kraju. Firmy poszukują operatorów wózków jezdniowych podnośnikowych, żurawi (HDS – hydraulicznych dźwigów samochodowych), suwnic oraz podestów ruchomych. Można też wybrać szkolenie na konserwatora urządzeń UDT. Wszystkie te zawody cieszą się dużą popularnością pośród osób, które chcą się przekwalifikować i zyskać więcej szans na rynku pracy.

W zdecydowanej większości przypadków wymagania względem kandydatów nie są duże: wystarczy tylko mieć ukończone 18 lat i posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe. Należy też poddać się kontroli lekarskiej, która wykluczy przeciwwskazania zdrowotne. Mimo wahań i trudności w jej podjęciu, decyzja o przekwalifikowaniu się na inny zawód może być źródłem dużej satysfakcji.