Oczy naświetlone spawaniem — jak leczyć?

Niektóre zawody wymagają stosowania szczególnych środków ochrony osobistej. Czasami jednak nawet mimo przestrzegania zasad BHP i korzystania z odpowiedniego sprzętu może dojść do nieszczęśliwych wypadków. W przypadku spawaczy taką sytuacją jest naświetlenie oczu promieniowaniem emitowanym podczas spawania.

Objawy naświetlonych oczu

Uraz nie zawsze daje o sobie znać od razu. Zdarza się, że pierwsze objawy pojawiają się dopiero w następny dzień po wykonaniu prac spawalniczych. Często jednak spawacze zaczynają odczuwać nieprzyjemne mrowienie już po upływie kilku lub kilkunastu godzin. Pojawia się ból, pieczenie i uczucie piasku pod powiekami. Wystąpić może także światłowstręt, silne łzawienie, a także trudności z zamykaniem oczu. W groźnych przypadkach odczuwany jest również obrzęk spojówek, przekrwienie oraz zamglenie rogówki.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?

Każdy przypadek naświetlenia oczu spawaniem warto skonsultować z lekarzem okulistą, szczególnie jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa dni, a do tego, zamiast zanikać, coraz bardziej się nasilają. Przed udaniem się do gabinetu możemy spróbować załagodzić objawy na kilka sposobów. W aptece znaleźć można specjalne krople na oczy naświetlone spawaniem – o odpowiedni produkt można zapytać farmaceutę, a zasady ich stosowania znajdziemy w ulotce. Poszkodowanym poleca się robienie zimnych okładów, które można położyć także na karku i na głowie. W razie potrzeby można zażyć tabletkę przeciwbólową (np. ibuprofen lub paracetamol). Trzeba tylko pamiętać o stosowaniu się do zaleceń i przeciwwskazań. Ważne jest także unikanie mocnego światła – mogłoby ono niepotrzebnie podrażnić naświetlone spawaniem oczy. Lepiej spędzić czas w przyciemnionym pomieszczeniu.

Po pierwsze prewencja

Do ochrony wzroku podczas spawania służy przede wszystkim przyłbica spawalnicza. Z jej pomocą osłaniamy twarz nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale też iskrami. Aby zabezpieczyć się przed naświetleniem, spawacze mogą wybrać wersję „zwykłą” lub wersję samościemniającą.

Oczy to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Jakiekolwiek ich choroby czy urazy potrafią znacznie utrudnić – lub wręcz uniemożliwić – prawidłowe, codzienne funkcjonowanie. Zachęcamy więc do właściwego dbania o zmysł wzroku.