Jak przebiega nauka spawania?

Szkolenie do zawodu spawacza może rozpocząć niemal każdy. Warunkiem jest tylko ukończenie 18 roku życia, co najmniej podstawowe wykształcenie oraz brak przeciwwskazań od lekarza. Te trzy cechy, a także chęci do rozwoju własnych umiejętności wystarczą, by zwiększyć nasze atuty na rynku pracy. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega nauka spawania? Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, co warto wiedzieć przed zapisaniem się na kurs.

Spawanie – na jakie szkolenie można się zapisać?

Przede wszystkim trzeb zdać sobie sprawę z tego, że pod tym terminem kryje się kilka różniących się między sobą metod. W naszym ośrodku można zapisać się na kurs spawania blach i rur elektrodami otulonymi (metoda 111), szkolenie z metody MIG (131), MAG (135/138 i 136) i TIG (141/142/143/145), a także kurs spawania gazowego (311). Osoby zainteresowane poszerzaniem swoich umiejętności mogą zdecydować się również na szkolenie z rysunku technicznego dla spawaczy oraz na weryfikację i odnowienie posiadanych już umiejętności.

Na kursie nauczysz się tylko jednej z metod spawania. Pierwszym wyborem najczęściej jest technika MIG lub MAG. Zapisać można się indywidualnie lub na zajęcia grupowe, przeprowadzane na przykład we współpracy z pracodawcą. Dobre ośrodki szkoleniowe oferują kursy prowadzone pod okiem doświadczonych instruktorów. Wyznacznikiem jakości jest też dostęp do materiałów szkoleniowych oraz do nowoczesnego sprzętu i niezbędnych akcesoriów, w tym próbek, rękawic, masek i okularów ochronnych.

Zakres tematyczny, egzamin i koszty

A jak przebiega sam kurs? Nauka spawania podzielona jest na część teoretyczną oraz praktyczną. Kursanci muszą zapoznać się z obsługą wybranego urządzenia, dowiedzieć się, jak odpowiednio przygotować miejsce pracy i poznać zasady bezpieczeństwa. Przekazana zostaje im także wiedza teoretyczna na temat danej techniki. Po zakończeniu szkolenia można podejść do egzaminu zawodowego. Zdobyte umiejętności odnotowywane są w tzw. książeczce spawacza. Do ceny kursu należy doliczyć koszty wydania książeczki oraz koszty egzaminacyjne.