Czy warto zrobić kurs na operatora CNC?

Maszyny numeryczne takie jak tokarka, frezarka, przecinarka czy laser znajdują się na wyposażeniu coraz większej liczby zakładów przemysłowych. Wykorzystuje się je zarówno w ogromnych halach produkcyjnych, jak i w niewielkich firmach oferujących tylko wyspecjalizowane usługi. Popularność maszyn CNC wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników potrafiących nimi operować. By poszerzyć swoje umiejętności i zyskać certyfikację, warto przejść odpowiedni kurs. Jak wygląda takie szkolenie?

Kursu na operatora CNC – przebieg

Szkolenie z obsługi maszyn numerycznych ma intensywny przebieg. Zwykle jest to kilka dni/kilkadziesiąt godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Podczas nich kursanci mają okazję do wykonywania ćwiczeń na nowoczesnych obrabiarkach numerycznych, mogą więc od razu zastosować zdobytą wiedzę w praktyce i wyeliminować ewentualne błędy. Wcześniejsze doświadczenie związane z pokrewnymi zagadnieniami jest na szkoleniu mile widziane i z pewnością pomoże w szybszym przyswojeniu wiedzy. Nie jest jednak bezwzględnie wymagane. Kandydat na operatora CNC powinien mieć zaś ukończone 18 lat.

Czy warto zapisać się na szkolenie?

Rozpoczęcie kursu na operatora CNC jest bez wątpienia warte rozważenia. Po jego ukończeniu wręczany jest certyfikat poświadczający zdobyte umiejętności. Otwiera on mnóstwo nowych ścieżek kariery – obrabiarki numeryczne są wszak wykorzystywane w bardzo wielu obszarach przemysłu. Stwarza ponadto okazję do zdobycia pracy za granicą. Minusem mogą być koszty takiego kursu. Wydatki są jednak tego warte, a w wielu przypadkach istnieje możliwość uzyskania dofinansowania. Warto rozeznać się w temacie przed podjęciem decyzji – pomoc finansową oferują na przykład urzędy pracy, płynie też ze środków unijnych oraz innych organizacji.

Czym dokładnie będziesz zajmował się po uzyskaniu uprawnień?

Do zadań operatora CNC należeć będzie konfiguracja poszczególnych maszyn numerycznych znajdujących się na terenie danego zakładu produkcyjnego, a także ich programowanie oraz obsługa. Pracownik sprawdza również wymiary wytworzonych obiektów, kontroluje błędy, dba o zachowanie jakości, a także wykonuje niektóre prace serwisowe i diagnostyczne urządzeń.